2014. április 6., vasárnap

Aranygaluska vaníliasodóval

Galuskához: 50 dkg liszt,  pici só, 1 mk őrölt fahéj, 3,5 dl tej, 10 dkg margarin, 4 ek. cukor, 1 tojás, 3 dkg élesztő;  cukor + darált dió

A fahéjjal, csipet sóval elkevert lisztet, a langyos, cukros tejben felfuttatott élesztővel és a többi hozzávalóval formázható tésztává állítjuk össze. Kb. 1/2 órán át kelesztjük a tésztát.
Egy tűzálló tálat, tepsit (akár tortaformát) margarinnal kikenünk. Evőkanál segítségével a megkelt tésztából dió nagyságú folyókat formázunk és ezeket előbb olvasztott vajba, majd cukros darált dióba forgatjuk és szorosan egymás mellé rakosgatjuk a kikent formánkba. A kész tál tetejét meghintjük a megmaradt cukros darált dióval, majd előmelegített sütőben kb. 30-40 perc alatt aranyszínűre sütjük.

Vanilia sodó: 3 dl tejet gőz felett felforralunk és hozzáadjuk 2 tojássárgáját, 10 dkg cukrot és 1 púpos kk. lisztet. Levéve a gőzről még azon forrón hozzákeverjük a tojásfehérjék keményre vert habját.
Aki nem szereti a macerát egy vaníliapudingot hígra főzve egyszerűen elkészítheti a sodót.

Az aranygaluskát vaníliasodóval leöntve tálaljuk.
Természetesen sodó helyett egy hígra főzött puding is megteszi 😃

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése